Rada Osiedla "Ogrody" zrealizowała szereg działań i inicjatyw na rzecz mieszkańców. Podczas spotkania sprawozdawczego, przewodniczący Rady, Piotr Buliński, przedstawił obszerne podsumowanie tego okresu, skupiając się na najważniejszych inwestycjach i projektach.
Od kwietnia 2019 do września 2024 roku Rada Osiedla "Ogrody" spotkała się 23 razy, a Zarząd 30 razy. W posiedzeniach uczestniczyli również Radni Rady Miasta reprezentujący osiedle. Główne tematy poruszane podczas spotkań dotyczyły infrastruktury, inwestycji w osiedlu, bezpieczeństwa mieszkańców oraz bieżących działań na terenie osiedla. Jak podkreślił przewodniczący, przedmiotem posiedzeń zarówno Rady Osiedla, jak i Zarządu były przede wszystkim sprawy związane z infrastrukturą, realizacją i planowaniem inwestycji w osiedlu oraz bezpieczeństwem mieszkańców.
W ciągu ostatnich pięciu lat Rada Osiedla podjęła szereg działań mających na celu poprawę infrastruktury osiedla. Złożone zostały wnioski dotyczące m.in. przebudowy ul. Narutowicza i ul. Długiej na wschód. Jak poinformował Piotr Buliński, zostały złożone wnioski i uwagi do przedłożonej koncepcji projektowej na przebudowę ul. Narutowicza od ul. Długiej na wschód, a po zapoznaniu się z potrzebami mieszkańców, wniosek o realizację zadań inwestycyjno-remontowych i ujęcie ich w projekcie budżetu miasta Biłgoraj.
W okresie pandemii COVID-19 Rada Osiedla nadal pracowała, choć w formie zdalnej. Pomimo utrudnień związanych z pandemią, Rada aktywnie uczestniczyła w sprawach dotyczących osiedla, konsultując się z mieszkańcami oraz radnymi miasta. Jednym z kluczowych tematów, który pojawił się w trakcie pandemii, było bezpieczeństwo mieszkańców. - Poruszane były sprawy bezpieczeństwa mieszkańców, wydano opinie na temat nazwy ulic i sprzedaży alkoholu. Zwróciliśmy się również do Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" w sprawie zabezpieczenia podlegających Spółdzielni śmietników w formie wiat lub monitoringu, gdyż stały się one "darmowym wysypiskiem" dla mieszkańców nie tylko osiedla, ale i niemal całego miasta - wyjaśniał przewodniczący.
W trakcie pandemii zostały również przygotowane i przesłane drogą elektroniczną wnioski do budżetu miasta. Wśród najważniejszych inwestycji znalazły się m.in.:
- wykonanie odcinka ul. Piłsudskiego od ul. Poniatowskiego w kierunku wschodnim,
- remont ul. Narutowicza, w tym nowa nawierzchnia na odcinku od ul. Długiej do ul. Poniatowskiego oraz wykonanie odcinka ulicy od bloku nr 79 w kierunku wschodnim,
- wykonanie projektu przebudowy ul. Kochanowskiego od ul. Poniatowskiego w kierunku wschodnim,
- wymiana istniejącego oświetlenia na energooszczędne LED na ul. Kochanowskiego oraz wzdłuż Alei 400-lecia od ul. Cegielnianej do ul. Kochanowskiego.
Ponadto, złożony został wniosek o zabezpieczenie środków i wykonanie projektu budowlanego łącznika pomiędzy ulicami Partyzantów, Cegielnianej, Piłsudskiego, Narutowicza i Kochanowskiego.
Ważnym elementem działalności Rady Osiedla była również organizacja Rodzinnych Rajdów Rowerowych, które po rocznej przerwie spowodowanej pandemią zostały wznowione. Głównym celem rajdów jest popularyzacja jazdy na rowerze jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu oraz promowanie zdrowego trybu życia. W ciągu czterech edycji w rajdach udział wzięło ponad 300 osób. - Dzięki pomocy przedstawicieli Rady Osiedla i osób zaprzyjaźnionych udało nam się utrzymać formułę rajdu, czyli dwie trasy - krótszą dla dzieci i dłuższą dla bardziej zaawansowanych. Każdy rajd zakończył się poczęstunkiem - mówi przewodniczący Buliński, dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.
Jak mówił przewodniczący latach 2019-2024 na terenie osiedla zrealizowano szereg ważnych inwestycji związanych głównie z infrastrukturą drogową. Wśród nich znalazła się m.in. przebudowa ul. Józefa Steglińskiego "Corda", ul. Partyzantów oraz ul. Piłsudskiego i Narutowicza. Przewodniczący podkreślił również znaczenie remontów infrastruktury sportowej przy Zespole Szkół Budowlanych, co przyczyniło się do poprawy wizerunku osiedla.