Pan Jacek Kapica, Szef Służby Celnej, Podsekretarz Stanu
Ministerstwo Finansów, Warszawa
Działając w ramach interwencji zgłoszonej przez przedsiębiorców i samorządy powiatu biłgorajskiego proszę o wstrzymanie procesu likwidacji Oddziału Celnego w Biłgoraju. Biorąc pod uwagę naszą dotychczasową bardzo dobrą współpracę zarówno z Panem Ministrem jak i Dyrektorem Izby Celnej w Białej Podlaskiej pozwalam sobie zwrócić uwagę na elementy nieracjonalne w procesie likwidacji tego Oddziału.
Dla dobrego rozpoznania podnoszonych argumentów i uwag ze strony przedsiębiorców i jednostek samorządowych dwukrotnie spotkałam się z bezpośrednio zainteresowanymi. W spotkaniu z przedsiębiorcami w dniu 28 listopada br. wziął udział również Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej Pan Remigiusz Woźniak. W toku prowadzonej dyskusji bezsprzecznie ustalono, że koszty rzeczowe funkcjonowania oddziału są niewielkie - koszt wynajmu pomieszczeń i placu wynosi około1,5 tys. zł miesięcznie. Bardzo wysoko natomiast oceniono pracę 5 pracujących w Oddziale celników. To ludzie merytoryczni, kompetentni, sprawni, przygotowani do odpraw różnych asortymentów towarów nie tylko z powiatu Biłgorajskiego ale również z janowskiego i innych.
Również wszyscy przedsiębiorcy, podkreślali wagę pozytywnych działań służby celnej zmierzających do stworzenia optymalnych warunków dla większej samodzielności podmiotów gospodarczych w zakresie obsługi celnej. Niemniej jednak zachodni wzorzec koncentracji odpraw celnych, w naszych polskich warunkach, przy słabych drogach będzie poważnym utrudnieniem. Obecna sytuacja prawna jak i organizacyjna służby celnej w żaden sposób nie daje gwarancji sprawnej obsługi naszych przedsiębiorców po likwidacji Oddziału w Biłgoraju.
Powiat Biłgorajski to prężnie rozwijający się region pod względem gospodarczym. Działa tutaj wiele firm mających stałą współpracę z kontrahentami zagranicznymi. Do największych z nich należą BLACK REDE WHITE, POL-SKONE, AMBRA, MODEL OPAKOWANIA i indywidualni importerzy aut. W fazie organizacyjno-budowlanej jest 9 następnych firm głównie związanych z przetwórstwem owoców i warzyw, z przemysłem drzewnym, produkcją makaronu, pieczarkarnie i szklarnie na pow. 30 ha.
Argumentów, które utrwalają przekonanie, że likwidacja Oddziału w Biłgoraju utrudni sytuację przedsiębiorców jest wiele;
1. Nie wszystkie towary nadają się do zastosowania tzw. procedury uproszczonej w tym towary akcyzowe (AMBRA - wina), towary wymagające świadectwa pochodzenia, karnet TIR itp.
2. Odprawy Celne w odległym (60km) Tomaszowie lub Zamościu zwiększą koszty i przeniosą je na przedsiębiorców.
3. Odprawy będą obarczone zdecydowanie większą czasochłonnością ze strony podmiotów gospodarczych.
Reasumując, wyprowadzając pięciu celników z Biłgoraja stworzymy sytuację, że do nich będzie przemieszczać się wielu przedsiębiorców chcących wypełnić obowiązek odprawy celnej.
Panie Ministrze, wspieranie przedsiębiorczości, w tym upraszczanie i ułatwianie procedur w ich funkcjonowaniu, szczególnie w tych trudnych kryzysowych czasach jest nadrzędnym celem polskiej polityki gospodarczej. Likwidacja Oddziału Celnego w Biłgoraju nie będzie udogodnieniem dla przedsiębiorczości i nie będzie działaniem przyjaznym podmiotom gospodarczym. W związku z powyższym zintegrowane środowisko przedsiębiorców i samorządu: Rady Miasta i Burmistrza Biłgoraja oraz Starosty Biłgorajskiego negatywnie opiniuje projekt likwidacji Oddziału Celnego w Biłgoraju.
Uprzejmie proszę Pana Ministra o uwzględnienie tej opinii w dalszych pracach nad racjonalizacją odpraw celnych.