Pierwsza monografia miejscowości pt. "Pachnąca lasem Bukowa", stworzenie strony internetowej http://buk
Wymienione działania to efekty namacalne, ale cztery miesiące pracy przyniosły także wzbogacenie się w niezwykle ciekawą i cenną wiedzę dotyczącą historii Bukowej, zacieśnienie relacji międzyludzkich i ogromną dumę, że wszystko się udało.
Zakończenie projektu miało swój uroczysty finał 29 listopada w salce gimnastycznej Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, gdzie koordynująca projekt Dorota Malec mogła podzielić się swoimi dokonaniami z zebranymi uczniami, nauczycielami, mieszkańcami Bukowej oraz przybyłymi gośćmi.
Po krótkim przybliżeniu kolejnych etapów projektu, pani Malec nie zapomniała podziękować wszystkim, którzy razem z nią pracowali na wspólny sukces, a były to współautorki książki: Beata Wnuk, Elżbieta Jargieło-Frąk oraz Marta Kimak, założyciel i administrator strony internetowej - Łukasz Głaz, dyrektor ZSPiG w Bukowej - Teresa Kowal. Szczególne podziękowania złożyła na ręce młodzieży, która wykazała się szczególną aktywnością podczas warsztatów dziennikarskich, a były to: Karolina Małysza, Weronika Malec, Bartłomiej Karp i Rafał Myszak.
- Podczas pisania monografii zdałyśmy sobie sprawę, że wiele tematów dotknęłyśmy jedynie pobieżnie, gdyż okazało się, że Bukowa to temat rzeka - powiedziała Dorota Malec podczas swojego wystąpienia. Dodała również, że bogactwo materiałów w zupełności wystarczy na kolejną publikację.
" Pachnąca lasem Bukowa" to książka o tyle wyjątkowa, że są w niej zamieszczone nieopublikowane do tej pory informacje, które były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. W publikacji historia wsi, budowa kościoła, dzieje szkoły, powstanie i działalność Placówki Wsparcia Dziennego "Jagódka", informacje o Zespole Śpiewaczo-Obrzędowym "Jarzębina", OSP oraz o bibliotece przeplatają się ze wspomnieniami mieszkańców czy byłych nauczycieli. Dzięki wsparciu Wójta Gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego, Dariusza Wolanina oraz firm i przedsiębiorstw z obrębu Gminy Biłgoraj monografia została wydana w większej ilości niż planowano na początku, bo z niewielu ponad 30 sztuk rozrosła się do 200.
Uroczystość uświetnił występ Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego "Jarzębina" oraz montaż słowno-muzyczny, podczas którego dzieci i młodzież prezentowały własne wiersze o tematyce "Bukowa - moje miejsce na ziemi", była to także okazja do rozstrzygnięcia szkolnego konkursu plastycznego.
Atmosfera sali pełnej rysunków dzieci ukazujących ulubione miejsca swojej miejscowości, stoły pełne zabytkowych zdjęć, na których wielu rozpoznało siebie, czy swoich rodziców lub dziadków, dzieci deklamujące poezję opisującą piękno Bukowej - wszystko to sprawiło, że wielu ze zgromadzonych w sali gości nie potrafiło ukryć łez wzruszenia.
Cały projekt i jego zakończenie świetnie podsumowują słowa pani dyrektor Kowal - Sukces! Po prostu - sukces! I oby tak dalej.