Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT Z psychologią na co dzień.
2010.05.23 22:20 | aktualizacja: 2010.05.26 19:22

Rozmawiać za pomocą gestów c.d.

Zwykle kiwając głową na "tak" nawet nie przypuszczamy, że ten niewinny gest może znaczyć zupełnie co innego. Przeważnie machając ręką na powitanie nie mamy nic złego na myśli. Czasem nie wiemy dlaczego obcokrajowiec nie rozumie naszych znaków. Takie sytuacje zazwyczaj mają miejsce podczas zagranicznych wojaży. Dlatego warto wiedzieć co można pokazać, a jakich gestów należy unikać, by podczas zbliżających się wakacji nie popełnić gafy.

Gesty, którymi próbujemy porozumiewać się podczas zagranicznych wyjazdów są bardzo różne. Często jest to nasz jedyny sposób przekazania informacji lub zapytania np. o drogę. Jednak należy wiedzieć, że takie same lub bardzo podobne gesty, w różnych kulturach niosą zupełnie inne znaczenie. Bywa również tak, że te różne gesty wykorzystywane są do zakomunikowania tego samego znaczenia. Przykładem może tu być jakże powszechny gest kiwania głową na "tak" lub kręcenia głową na "nie". W większości krajów na całym świecie kiwanie głową oznacza przytakiwanie, popieranie, zgadzanie się z treściami wypowiadanymi przez rozmówcę. Jednak inaczej ten gest interpretowany jest w Indiach, oznacza coś zupełnie przeciwnego, czyli przeczenie. Tak samo jest gestem kręcenia głową. Podczas, gdy na całym świecie gest ten mówi: "nie", w Indiach rozumiany jest jako potwierdzenie. Może to przysporzyć niemałych kłopotów nawet osobom, które są świadome odmiennego znaczenia tych sygnałów. Na takie rozbieżności przeciętny Europejczyk, czy Amerykanin może zareagować bardzo emocjonalnie. W ich świadomości, ukształtowanej przez odmienną kulturę, gesty mają przypisane konkretne znaczenie. Przeciwny sens emblematu jest trudny do zaakceptowania, nawet wtedy, gdy dana osoba zdaję sobie sprawę z różnic znaczeniowych.

Odmienna interpretacja gestów w kręgach kulturowych to tylko jedna z kilku różnic. Istnieją także środki wyrazu pozajęzykowego, używane w jednym kraju, a o których nawet nie słyszano w innym. Taka różnorodność jest charakterystycznym elementem pozawerbalnej komunikacji międzykulturowej. Jako przykład można przeanalizować gest dłoni tzw. portfel (wszystkie palce dłoni łącznie z kciukiem są połączone, wyprostowane i skierowane do góry), w którym dłoń można trzymać nieruchomo lub lekko nią poruszać. Jak twierdzi Dale Leathers, w książce pt. "Komunikacja niewerbalna" - We Włoszech gest ten znaczy "Proszę być bardziej precyzyjnym" bądź też "Co próbujesz przekazać?"; w Hiszpanii gest ten oznacza "dobrze"; w Tunezji - "zwolnij"; na Malcie zaś - "Może sprawiasz dobre wrażenie, ale nie jesteś OK.". Gest typu dłoń - portfel interpretowany jako "Proszę być bardziej precyzyjnym" jest powszechnie rozumiany w całym świecie posługującym się językiem włoskim, ale tylko 3% osób badanych w sąsiadującej południowej Francji znało jego znaczenie.

Jeśli wziąć pod uwagę mimikę twarzy i kontakt wzrokowy, to odmienność między przedstawicielami wielu kultur jest bardzo widoczna. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Wysp Brytyjskich są raczej powściągliwi w okazywaniu uczuć czy emocji poprzez wyraz twarzy. Włosi wprost przeciwnie, ich ekspresja mimiczna wyraża wszelkie stany emocjonalne. Mieszkańcy Japonii natomiast zachowują kamienny wyraz twarzy, nawet w sytuacji prywatnej ich mimika ogranicza się co najwyżej do lekkiego uśmiechu. Kontakt wzrokowy jest elementem różnie postrzeganym przez różne narodowości. Niektórzy, jak np. Grecy uważają, że spoglądanie na inną osobę, zarówno w miejscach publicznych jak i podczas rozmowy, jest bardzo pożądane. Zdarza się, że czują się ignorowani a nawet denerwują się, gdy inni ludzie nie odwzajemniają tego zainteresowania. Narodem, który bardzo polega na tej formie komunikowania z drugim człowiekiem są Arabowie. Patrzą oni na swojego rozmówcę nie tylko wtedy, gdy sami mówią ale także wtedy, gdy słuchają. Dużą wagę przywiązują do oczu, a widok ciemnych okularów na twarzy rozmówcy, według Arabów, bardzo utrudnia porozumienie. Zupełnie przeciwny pogląd prezentują Japończycy. Przedstawiciele tego narodu praktycznie nie patrzą w oczy gdy z kimś się komunikują, bardzo rzadko nawiązują kontakt wzrokowy swoją uwagę kierując na szyję rozmówcy.

Istnieją również sygnały ciała, które są różnie odbierane w zależności od miejsca na mapie. Chcąc pokazać np. cyfrę trzy, Europejczyk uniesie dłoń z rozczapierzonymi trzema palcami. Amerykanin ów komunikat odbierze jako "dwa", gdyż nie zinterpretuje on kciuka jako informacji. Kciuk wg Amerykanina może być użyty jedynie w przypadku, gdy ktoś chce pokazać cyfrę "pięć".

Przykład ten pokazuje, że konkretny sygnał przekazuje taką samą informację tylko w niektórych kręgach kulturowych. Nawet najmniejsze znaki niewerbalne, także te niedostrzegane gołym okiem, mogą być odmiennie interpretowane w różnych kulturach. Pamiętajmy zatem, by kontrolować swoje gesty podczas egzotycznych wakacji.

Jt
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Rozmawiać za pomocą gestów c.d., 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Jt dodany
 
Odsłon: 16760
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
900-f1f
~ I Biłgoraj jest egzotyką   Szczególnie na ul ,,Sezamkowej" 29 w kwestii gestykulacji werbalnej.
Opisze Wam jak to na zlecenie lokalnego wpływowego pandemonium na mnie odstawiali .
Chodziło o to, że podczas pobytu na Krzeszowskiej 63 w trakcie wychodzenia z pokoju po wymyślonym w zmowie incydencie przez podłych pracowników Wielkiego Brata w którym to rzekomo miałem rozwalać firmę a pokazałem gest <figielek> taki jak pokazuje komunikator gg czyli zagrałem palcami obu rąk na nosie i wyszedłem w pokoju w ciszy i spokoju do działu obok/ w pokojach były pootwierana drzwi na roścież i nikt nic nie słyszał tylko te zmówione kłamcy/ . I najśmieszniejsze w tym było odwoływanie się pani Sędziny do ogólnej opinii jakiejś ekspertki w sprawie gestykulacji werbalnej karalnej to zaśmiałem się ze zgrozą jak by to odczytali Ci występni podli kłamcy z Firmy XXXXX jak by mi przy okazji wymsknął się bączek ??
-Bo pewnie prześwietna pani Sędzina miała by argument na groźbę werbalną gazową karalną ? o ukrytej przebiegłości bo choć była by skierowana w pięty to trafił w nosy jako zapowiedź groźby karalnej-pewnie o atak gazowy by mnie zgnębiła ?
Tylko w sądzie śmiać się nie wolno to żenada ,jedna z wielu w tej śmiech-aferze.
24 stycznia 2012
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
9 grudnia 2024 Tarnogród
18-latka pędziła z prędkością 155 km/h w terenie zabudowanym!
Mandat w wysokości 2 500 złotych, 15 punktów karnych oraz zatrzymane na trzy miesiące uprawnienia do kierowania to kara jaką otrzymała 18-latka, która jechała BMW w terenie zabudowanym z prędkością 155 km/h. Młoda kobieta została zatrzymana przez biłgorajską drogówkę.
dzisiaj, 16:41 Biłgoraj
Radni dzielą się opłatkiem
w poniedziałek, godzina 16:37 Biłgoraj
Potrącenie w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 13:24 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 14:09 Biłgoraj
Spotkanie świąteczne w DPS-ie
w piątek, godzina 06:28 Nadrzecze
Potrącił pieszego i uciekł. Mężczyzna nie żyje
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball