W bieżącym roku przypada 75. rocznica akcji burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i
Południowym Podlasiu w 1938 roku, która była jednym z najdramatyczniejszych wydarzeń w dziejach Prawosławia i ludności ukraińskiej na Ziemi Chełmsko-Podlaskiej. W ciągu dwóch miesięcy (od połowy maja po połowę lipca 1938 r.) w barbarzyński sposób zburzono wówczas 127 świątyń prawosławnych. Akcja burzenia cerkwi 1938 r. i towarzyszące jej prześladowania prawosławnych trwające od wiosny 1938 r. do lata 1939 r. położyły się piętnem na na losach Kościoła prawosławnego i miejscowej prawosławnej ludności ukraińskiej.
Znaczenie tych wydarzeń jest tym większe, iż nie były one wynikiem żywiołowych działań wyizolowanych środowisk politycznych, lecz elementem konsekwentnej polityki państwa, zaplanowanej na wiele lat. Odbywała się bowiem akcja burzenia cerkwi w ramach szerszego programu, tzw. akcji rewindykacyjno-polonizacyjnej, przygotowywanej i prowadzonej na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu w latach 1937-1939.
Wykład inauguracyjny pt. Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu w 1938 roku - geneza, przebieg, skutki wygłosi dr Grzegorz Kuprianowicz z Lublina. Po wykładzie odbędzie się koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu chóru młodzieży prawosławnej z Biłgoraja i Tarnogrodu pod dyrekcją Mirosławy Antoniuk. Wystawę można obejrzeć w dniach 8 grudnia 2013 r. - 2 stycznia 2014 r. Prezentacja wystawy odbywa się z okazji 5. rocznicy poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy w Biłgoraju, która będzie pomnikiem wzniesionym ku pamięci cerkwi zburzonych w 1938 r.
Organizatorami wydarzenia są: Parafia Prawosławna pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Biłgoraju, Towarzystwo Ukraińskie w Lublinie, Biłgorajskie Centrum Kultury. Patronat honorowy: Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Markijan Malśkyj, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Iwan Hrycak. Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji RP.