Samuel Atzmon - Wircer jest twórcą i dyrektorem teatru grającego w języku jidysz, języku przedwojennych Żydów europejskich. Atzmon - Wircer w swoich wypowiedziach dla prasy, radia i telewizji zawsze podkreśla swoje związki z Biłgorajem. Jest nie tylko piewcą przeszłości naszego miasta, ale również pragnie uczestniczyć w jego rozwoju i przyszłości. - Bardzo ważne jest, aby podtrzymywać kontakty kulturalne, aby oba narody żyły w przyjaźni - zaznaczył Wircer. Opowiedział także, że Polska i Biłgoraj kojarzą mu się z lasem, którego nie ma w Izraelu, a który pamięta tak dobrze z czasów gdy mieszkał na Syberii. - Gdy tu przyjeżdżam to ogarnia mnie miłość do lasu, choć mam z nim różne wspomnienia - mówił dyrektor teatru YIDDISHPIEL.
O Wircerze powstał film dokumentalny "Dobry jest wspólny posiłek, bo zbliża oddalonych", który był prezentowany w wielu krajach, między innymi: Austrii, Izraelu i USA. Film pokazuje, czym było współżycie między Żydami a Polakami, w Polsce do czasów wojny: ludzie Ci nie tylko żyli obok siebie, ale także obdarzali się przyjaźnią.
Wircer przypomniał także, że w Izraelu działa, mające siedzibę w Tel Avivie, Stowarzyszenie Żydów Biłgorajskich. Stowarzyszenie to utrzymuje kontakty z Biłgorajskim Stowarzyszeniem Kulturalnym im. I. B. Singera. Pomaga w uzyskaniu wielu informacji, dotychczas niedostępnych w Polsce. - Wyjeżdżam z dobrym uczuciem w sercu, nie jestem rozczarowany tym, co działo się w Biłgoraju, mieście mego urodzenia - podkreślił Samuel Atzmon - Wircer.
Łatwo zauważyć, że Samuel Atzmon-Wircer wierzy w młode pokolenia Polaków wychowanych w szacunku dla wspólnego dziedzictwa narodowego: polskiego i żydowskiego.