GRH im. por. Konrada Bartoszewskiego PS. "WIR" to stowarzyszenie, które od kilku lat odtwarza dzieje partyzanckich oddziałów, ich umundurowanie, wyposażenie, jak i ich sposób prowadzenia walki czy zwyczaje. Przez ten czas uczestniczyli w wielu rekonstrukcjach i pokazach historycznych. W tym roku, przed obchodami rocznicowymi bitwy pod Osuchami, odtworzyli partyzancką ziemiankę, stanowiącą część obozu. - Powstała ona dzięki wsparci wielu osób i instytucji: wójtowi gminy Łukowa, Starostwu Powiatowemu w Biłgoraju, Nadleśnictwu Józefów, tartakowi w Osuchach pana Dariusza Bodysa. Wykonywaliśmy ją własnymi rękami, dużą pomoc okazali Władysław i Łukasz Futyma. Teren pod ziemiankę udostępnił nam pan Ryszard Osuch. Natomiast pan Marian Klejment, lekarz weterynarii, wypożyczył nam wyposażenie szpitala leśnego. Ziemianka pozostała, jest otwarta, można ją zwiedzić i przekonać się w jakich warunkach przebywali partyzanci - wyjaśnia Andrzej Sokal, przewodniczący zarządu GRH "WIR".
Zainteresowanie z jakim spotyka się budowla zachęciły członków stowarzyszenia do zrobienia kolejnego kroku. Chcą odtworzyć ziemianką stanowiącą magazyn broni i miejsce schronienia członków oddziału ich patrona, por. "Wira" Bartoszewskiego. Co najważniejsze - planują wykonać ją na miejscu zniszczonej przez Niemców konstrukcji. Są to lasy Aleksandrowa, niedaleko Kaplicznej Góry. Będzie to duża ziemianka o wymiarach 6x9 m.
Pomysłodawcy podkreślają znaczenie edukacyjne i historyczne takiego przedsięwzięcia. Zachowało się kilka zdjęć oraz opis całej budowli. Na tej podstawie powstaje koncepcja budowli. Jednak przeprowadzenie tak dużego przedsięwzięcia wiąże się ze znacznymi kosztami. - Zasadniczą część prac wykonamy we własnym zakresie, ale konieczne będzie zastosowanie ciężkiego sprzętu w początkowym etapie prac. Musimy też zgromadzić znaczne ilości materiałów - wyjaśnia Marek Łaba z GRH "WIR". Oprócz ziemianki w ramach prac planowane jest wykonanie oznakowanego szlaku turystycznego do tego miejsca i odnowienie upamiętniającego pobyt partyzantów pomnika.
Stowarzyszenie zwróciło się do różnych firm i samorządów z prośbą o pomoc przy realizacji przedsięwzięcia. Wszyscy, którzy chcą wesprzeć pomysł proszeni są o kontakt z przewodniczącym Andrzejem Sokalem - tel. 606 970 409