Ekspozycja, na którą składa się kilkanaście plansz, dokumentuje dzieciństwo Konrada Bartoszewskiego, czasy okupacji i okres powojenny, jego karierę zawodową oraz miejsca pamięci, pomordowanych podczas II wojny światowej.
Wystawa została opracowana na podstawie prywatnego archiwum syna "Wira" - Piotra Bartoszewskiego, a jej autorką jest Urszula Kozak, związana z Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
- Prezentujemy tę wystawę już po raz trzeci, uzupełniając ją co roku nowymi elementami, czyli książkami poświęconymi czasom okupacji i okresowi powojennemu, w tym postaci Konrada Bartoszewskiego. Tym razem są to m.in. książka "Szpital leśny AK 665. Śladami partyzanckich fotografii z Puszczy Solskiej" autorstwa Janusza Skowrońskiego oraz wznowione dzienniki "Zamojszczyzna 1918 - 1959" Zygmunta Klukowskiego - wylicza dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz. Ta druga pozycja jest szczególnie cenna m.in. ze względu na fakt, że autorom z Wydawnictwa Ośrodka KARTA udało się dotrzeć do niepublikowanych wcześniej zapisków Zygmunta Klukowskiego, którymi dysponował jego wnuk odnaleziony w... Tajlandii.
26 lutego 1943 roku w Józefowie hitlerowcy rozstrzelali rodziców Konrada Bartoszewskiego Wacława i Janinę oraz siostrę Wienisławę. Bezpośrednim powodem mordu była akcja oddziału Czesława Mużacza, pseudonim "Selim", który z miejscowego posterunku żandarmerii odbił, aresztowanych dzień wcześniej, "Wira" i jego zastępcę Hieronima Miąca, pseudonim "Korsarz".
Wystawę, upamiętniającą 75. rocznicę rozstrzelania ojca, matki i siostry Konrada Bartoszewskiego można oglądać w józefowskiej książnicy do połowy marca.