Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2020.10.23 13:55

Dieta bezglutenowa - jak ją zbilansować?

Celiakia to uciążliwa choroba, która wymaga stosowania specjalnej diety przez całe życie - diety bezglutenowej. Należy z niej wykluczyć wiele produktów, co utrudnia ułożenie zbilansowanego jadłospisu. Doradzamy, jak nie narazić się na niedobory i cieszyć smacznymi posiłkami mimo celiakii.
Dieta bezglutenowa - jak ją zbilansować?
Dieta bezglutenowa - jak ją zbilansować?

Gluten jest wszędzie

Osoby zmagające się z celiakią nie powinny spożywać produktów, w skład których wchodzi pszenica, jęczmień, żyto, pszenżyto, owies oraz orkisz. To długa lista, która zaczyna przerażać dopiero wtedy, gdy uzmysławiamy sobie, że głównym winowajcą jest gluten. Ten znajduje się natomiast w większości produktów spożywczych. Wykluczenie ich z diety wiąże się zatem nie tylko z okrojonym jadłospisem, ale zwiększa też ryzyko niedoborów żywieniowych.

Jak zbilansować dietę bezglutenową?

Zbilansowanie diety bezglutenowej jest wyjątkowo trudne (niezależnie od tego, czy mowa o osobie chorej na celiakię, czy uczulonej na gluten). Trzeba zadbać bowiem o różnorodność diety, jej jakość oraz smak. Biorąc pod uwagę fakt, że zdrowi ludzie mają problem z ułożeniem zbilansowanego jadłospisu, osoby na diecie bezglutenowej stoją przed ogromnym wyzwaniem. Jak mu sprostać?

Przede wszystkim należy przygotować listę produktów absolutnie zakazanych. Warto zestawić ją z listą naturalnych produktów bezglutenowych, wśród których można wymienić: ryż biały i brązowy, grykę, kukurydzę, amarantus, płatki ryżowe, kaszę jaglaną i gryczaną, mięso, ryby, owoce i warzywa, mleko, jaja.

Część zakazanych produktów można zastąpić ich bezglutenową wersją. To jednak rozwiązanie, którego nie należy stosować na co dzień, ponieważ wiele sztucznie bezglutenowych produktów zawiera po prostu dodatkową chemię. Idealną dietą bezglutenową byłaby taka, która opiera się jedynie na naturalnych produktach bez glutenu.

Niedobory w diecie bezglutenowej

Dlaczego zbilansowanie diety bezglutenowej jest tak ważne? Osoby na tej diecie często zmagają się z niedoborami witamin i składników mineralnych. Najczęściej są to niedobory witaminy A, witamin z grupy B, witaminy C, żelaza, magnezu i cynku. Brak tych składników w diecie może objawiać się licznymi problemami zdrowotnymi.

Dieta bezglutenowa bez wysiłku

Jak już parokrotnie podkreśliliśmy, zbilansowanie diety bezglutenowej jest ciężkie. Z tego powodu warto szukać rozwiązań, które ułatwią wypracowanie właściwych nawyków żywieniowych lub nawet wyręczą z samodzielnego opracowywania diety. W tym celu można udać się do dietetyka, ale jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z cateringu dietetycznego. Dzięki temu będziesz spożywać dietę bezglutenową przygotowaną przez dietetyków i nie spędzisz nawet chwili na gotowaniu. Oznacza to, że twoje ciało będzie w doskonałej kondycji, a dieta bezglutenowa wreszcie stanie się prosta.

Pamiętaj, aby przed wybraniem diety bezglutenowej upewnić się, że nie borykasz się z innymi alergiami.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie dostawcy cateringu dietetycznego suvibox.pl.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Dieta bezglutenowa - jak ją zbilansować?, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 257
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
22 listopada 2020 Potok Górny
Najbiedniejsza gmina w kraju leży na terenie powiatu biłgorajskiego
Znane jest już zestawienie dochodów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Okazuje się, że znów jedna z gmin powiatu biłgorajskiego jest ostatnia w klasyfikacji, czyli jest najbiedniejszą jednostką w kraju. O jaką gminę chodzi? Jak wypadł w tym zestawieniu Biłgoraj?
dzisiaj, 11:20 Powiat
Osocze i krew od policjantów
dzisiaj, 08:36 Borów
Groźne zderzenie z łosiem
dzisiaj, 10:35 Lubelszczyzna
Raport zakażeń koronawirusem. Kolejny wzrost
W porównaniu do poprzedniej doby w całym kraju przybyło ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Niewielki wzrost zanotowano także na terenie województwa lubelskiego i powiatu biłgorajskiego. Na Lubelszczyźnie z powodu COVID-19 zmarło 6 osób.
dzisiaj, 09:06 Goraj
Proboszcz na kwarantannie
w piątek, godzina 11:31 Tarnogród
Zderzenie trzech busów na trasie 835, nie żyje 60-latek [AKTUALIZACJA]
25 listopada 2020 Biłgoraj
34-latek usłyszał zarzuty za groźby karalne
Pod koniec września na trasie Hedwiżyn - Biłgoraj doszło do wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji. Przepychanka na drodze skończyła się sprawą w sądzie. Zarzuty kierowania gróźb karalnych już usłyszał 34-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj.
w sobotę, godzina 14:06 Biłgoraj
Stanisław Pokryszka nie żyje
dzisiaj, 08:08 Biłgoraj
W "Piątce" powstała szkolna telewizja
w środę, godzina 09:05 Obsza
Bakterie w wodzie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje o wykryciu w wodzie bakterii z grupy coli. Woda nadaje się do spożycia jedynie po przegotowaniu. Którego wodociągu dotyczy komunikat?
w piątek, godzina 09:36 Powiat
Ciężarówka w rowie
dzisiaj, 07:45 Biłgoraj
Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu "Wyraź to w PIXEL-Ach!" w I LO im. ONZ w Biłgoraju
w środę, godzina 10:55 Lubelszczyzna
Prawie 800 nowych zakażeń SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie
Opublikowano już najnowsze statystyki dotyczące sytuacji epidemiologicznej. Na terenie województwa lubelskiego mamy prawie 800 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To znacznie więcej niż w ostatnich dniach. W powiecie biłgorajskim jest za to mniej przypadków niż w zanotowano poprzedniej doby.
we wtorek, godzina 07:54 Biłgoraj
Apel burmistrza do mieszkańców Biłgoraja
dzisiaj, 07:12 Tarnogród
Książka na telefon
w sobotę, godzina 08:27 Tarnogród
Rewitalizacja w Tarnogrodzie
Trwają prace budowlane związane z realizacją projektu pn. "Rewitalizacja w gminie Tarnogród" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w Lublinie na lata 2014 - 2020, Osi Priorytetowej 13 Infrastruktura społeczna, Działanie 13.3. Rewitalizacja obszarów wiejskich, na podstawie Umowy nr RPLU.13.03.00-06-0021/17-00 z Województwem Lubelskim z dnia 19.12.2018 r.
w poniedziałek, godzina 10:41 Lubelszczyzna
Ogromny spadek liczby zakażeń koronawirusem
w środę, godzina 08:03 Józefów
Kto poprowadzi domy pomocy?
26 listopada 2020 Biłgoraj
W Biłgoraju odbywają się mistrzostwa kraju w podnoszeniu ciężarów
W Biłgoraju odbywa wydarzenie sportowe o ogólnokrajowym zasięgu - Mistrzostwa Polski Seniorek i Seniorów oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Polski do lat 23. Impreza została zorganizowana na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, potrwa do najbliższej niedzieli. Ze względu na obostrzenia dotyczące możliwości udziału publiczności wydarzenie będzie transmitowane.
we wtorek, godzina 11:07 Lubelszczyzna
Blisko milion zakażeń
21 listopada 2020 Biłgoraj
Dramatyczny apel o pomoc
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl