- W naszej wersji powieści Clive'a Staples'a Lewisa chcemy pokazać współistnienie dwóch światów - duchowego i materialnego oraz dwóch natur człowieka - dobrej i złej. Podobnie jak w moich wcześniejszych widowiskach przykładamy ogromną wagę do warstwy plastyczno-muzycznej, a scenograficznie wykorzystujemy przede wszystkim siedem krzeseł, wieszak i starą szafę, która przyjechała ze mną z Lublina - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej twórca spektaklu Jarosław Figura.
Młodzi aktorzy pracują po 5 godzin dziennie.
- Gdy na pierwsze spotkanie w poniedziałek przyszło troje dzieci, zacząłem się zastanawiać jak zmienić wcześniejsze plany, by zajęcia i spektakl doszły do skutku. Okazało się jednak, że nie doceniłem swoich słuchaczy, bo dzięki wiadomościom rozsyłanym już w trakcie zajęć, po zaledwie dwóch godzinach w sali była już… 12. młodych artystów! Prawie wszyscy to debiutanci w wieku od 6 do 15 lat, nie tylko z Józefowa i okolic. Część przyjechała tutaj do babci na ferie i na miejscu zdecydowała się dołączyć do naszej grupy. Jest w niej również jedna osoba, która pracowała przy poprzednich dwóch premierach, teraz jest dorosła i przyjechała… z Rzeszowa - cieszy się Jarosław Figura.
Podkreśla przy tym, że cała grupa pracuje według zasad obowiązujących w zawodowym teatrze.
- Wszyscy mają wydrukowane pełne teksty scenariusza, solidnie przykładają się do pracy i już po kilku dniach dało się słyszeć pytania - kiedy następne zajęcia? Błysk w ich oczach jest tak wyraźny, że tym bardziej chce się z nimi pracować wiedząc, że nie tylko tworzymy wspólne dzieło, ale również świetnie się bawimy - dodaje twórca józefowskich "Opowieści z Narnii".
Jednocześnie podkreśla, że obecna wersja "Lwa, czarownicy i starej szafy" powstaje m.in. z myślą o tych, którzy nie czytali powieści Lewisa, ani nie oglądali jej filmowej adaptacji.
Efekty zostaną zaprezentowane w piątkowy wieczór o 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie.
Będzie to już piąte widowisko, które powstało na warsztatach w Józefowie pod kierunkiem Jarosława Figury. Wszystkie miały walor edukacyjny, a traktowały m.in. o samotności, ekologii czy uzależnieniu od smartfonów.
Pierwszym spektaklem był "Eter kwiatów", zaprezentowany w 2015 roku w ramach Festiwalu "Śladami Singera" w józefowskich kamieniołomach. Później, podczas Festiwalu Kultury Ekologicznej grupa miejscowej młodzieży zagrała "EKO sen Smerfów", a w kolejnych latach także "Dotknąć ciepła", "Telektosie" i "Odcienie twarzy", które swoją premierę miały w lutym 2019 roku.