Przypomnijmy: Gmina Biszcza realizuje projekt "Rozwój współpracy w dziedzinie turystyki uzdrowiskowo - sanatoryjnej na pograniczu polsko-ukraińskim"finansowany ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.
Starania o pozyskanie statusu gminy uzdrowiskowej Biszcza rozpoczęła w 2011 roku. Portal bilgorajska.pl informował o tym w artykule Biszcza chce być uzdrowiskiem Uzdrowisko miało powstać na terenie Wólki Biskiej. Do uzyskania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej konieczne było przeprowadzenie badań wód oraz klimatu przez odpowiednie instytucje oraz opracowanie operatu. Pojawiły się jednak pewne problemy.W trakcie opracowywania dokumentacji uzdrowiskowej, przedstawiona została opinia Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN -instytucji uprawnianej przez Ministra Zdrowia do wydawania świadectw potwierdzających właściwości lecznicze klimatu.- Opinia ta dotyczy planowanej dotychczas lokalizacji uzdrowiska na działkach przeznaczonych na ten cel zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z tą opinią należy zmienić planowaną lokalizację uzdrowiska ze względu na możliwość niekorzystnego odziaływania oczyszczalni ścieków. Dodatkowo teren ten jest położony w strefie ochrony siedliskowej Natura 2000, co utrudnia wykonywanie inwestycji w tym obszarze - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Zbigniew Pyczko.
Jak wyjaśnia dalej wójt zostały wskazane tereny na których lokalizacja uzdrowiska jest korzystniejsza ze względów klimatycznych, położone poza strefą ochrony siedliskowej Natura 2000. To teren położony po południowo-wschodniej stronie zbiornika wodnego Biszcza-Żary od strony lasu "Baba". Została wstępnie wyznaczona strefa "A" przeznaczona na lokalizację zespołu sanatoryjnego i parku dla zespołu sanatoryjnego oraz nowe strefy obszaru ochrony uzdrowiskowej "B" i "C".
- Lokalizacja uzdrowiska w sąsiedztwie zbiornika wodnego umożliwi kompleksowe zagospodarowanie całego otoczenia zbiornika jako kompleksu przeznaczonego na cele lecznicze, turystyki uzdrowiskowej oraz wypoczynku - zapewnia włodarz gminy Biszcza.
W ramach realizowanej dokumentacji zostanie opracowana koncepcja dostosowania i rozbudowy istniejącej infrastruktury oraz wykorzystania zbiornika wodnego Biszcza - Żary dla potrzeb turystyki uzdrowiskowej. Prace projektowe zakończą się w sierpniu br. i wówczas zostanie przedstawione całościowe rozwiązanie przestrzenno-urbanistyczne całego kompleksu uzdrowiskowo - wypoczynkowego oraz oferta inwestycyjna. Jeśli plany uda się zrealizować gmina Biszcza będzie 3 uzdrowiskiem na Lubelszczyźnie, po Nałęczowie i Krasnobrodzie